Náhodná fotografia

Oddiel agility

Oddiel agility vznikol v marci roku 2012 pri futbalovom oddieli TJ Tulčík.

Tento šport k nám prišiel z Anglicka, kde vznikol asi pred 25 rokmi podľa vzoru konských parkúrov. U nás sa o tomto športe nedá povedať, že by bol ešte „v plienkach“. Výcvikové kluby, agility tábory, dobre organizované veľké množstvo pretekov a kvalitná reprezentácia pretekárskych tímov – to všetko naznačuje, že je rozvoj tohto športu na správnej ceste, teda skôr v správnych rukách.
O agility sa hovorí, že je to vrtkosť na šiestich nohách. Nadšenie, ktoré na pretekoch predvádza psovod so svojim psom pri zdolávaní nás utvrdí v tom, že výcvik je prevádzaný formou radostnej hry. Pes musí byť maximálne ovládateľný a poslušný. Na pretekoch totiž pes nesmie mať obojok ani vôdzku. Vzniknuté puto medzi psom a psovodom pri výcviku i hre je veľmi dôležité pre dokonalú súhru na psom parkúre. Podstatná je nielen rýchlosť, vrtkosť, ale i presnosť psa. Preto musí byť psovod od začiatku dôsledný a presný pri nácviku zdolávania prekážok.
Agility je šport naozaj pre všetkých – dôležitý je iba zdravotný stav či už človeka alebo psa. Môžu ho robiť deti i dôchodcovia, čistokrvní psy i kríženci.
Psy sú rozdelení do kategórií podľa kohútikovej výšky psa:
>> S – small (malý) – do 34,99 cm,
>> M – medium (stredný) – od 35 do 42,99 cm,
>> L – large (veľký) – od 43 cm.

Dňa 28. 7. 2012 boli zrealizované ukážky členmi klubu s cieľom priblížiť tento šport obyvateľom obce a následne vytvoriť širšiu základňu novovzniknutého klubu (fotogaléria).
Podobná akcia bude zorganizovaná v septembri, pričom termín, miesto a čas si budú môcť občania obce pozrieť na internetovej stránke .